Škatlica, povej! "Pančrltrajbanje" in mednarodno srečanje pihalnih orkestrov
V dobi digitalizacije večina svetovnega prebivalstva v sodobnem, hitrem tempu vsakdanjega življenja ob igranju računalniških igric in poslušanju najnovejše elektronske glasbe pozablja na izvor vsega, kar je danes sodobno in samo po sebi umevno. Mlajše generacije pozabljajo na dediščino naših prednikov. Prav zato je ohranitev snovne in nesnovne kulturne dediščine ter prenos le te na mlade še kako pomembna za vsak kraj. Ohranjanje ljudske glasbe, starih običajev, iger, šeg in navad je tisto, kar ohranja identiteto kraja in njenih prebivalcev in povečuje njihovo samopodobo.
Z izvedbo operacije bomo na območju LAS Prlekije oživili starodoben običaj in ohranili nesnovno kulturno dediščino in sicer z izvedbo starodobne igre »Pančltrajbanje« (stara, že skoraj pozabljena igra za kratek čas) ter mednarodnim srečanjem pihalnih orkestrov (ohranitev ljudskih in narodnih pesmi). Obe najpomembnejši aktivnosti operacije pomembno prispevata k izboljšanju kvalitete življenja na podeželju ter ohranjanju nesnovne kulturne dediščine za vse generacije. Izvedba kulturnih prireditev in dogodkov vpliva tudi na izboljšanje samopodobe lokalnega prebivalstva, ohranja se kulturna dediščina, ki ima hkrati tudi posreden vpliv na povečanje turističnega obiska z vidika obiskovanja tovrstnih prireditev. Z navedenim zasledujemo strateške in specifične cilje Strategije lokalnega razvoja.
Cilji operacije: Z izvedbo projekta bomo v občini Apače:
- Zapisali in izvedli predstavitev kulturnega izročila za zanamce in s tem obudili star običaj (»pančltrajbanje«- igro opremili z navodili za izvedbo v materialni in inovativni, popolnoma novi – digitalizirani obliki).
- Ohranili tradicijo in prenesli nesnovno kulturno dediščino na mlajše generacije z izvedbo medgeneracijskega »tekmovanja« v »pančltrajbanju« (saj je igra že skoraj pozabljena in nepoznana mlajšim generacijam) z vsakoletno tradicionalno izvedbo na dogodkih in z izvedenimi medgeneracijskimi delavnicami na vseh Osnovnih šolah občin območja LAS Prlekija.
- Predstavili in razširili lokalno kulturno dediščino v širše območje LAS Prlekija in čez mejo (Avstrija).
- Dosegli višji kvalitetni nivo izvedbe kulturnih in drugih prireditev in povečali dostopnost do prireditev.
- Povečali število skupaj izvedenih kulturnih prireditev.
- Zagotovili trajnost izvedbe »pančltrajbanja« in srečanja pihalnih orkestrov.
- Zagotovili opremo za prireditve za vrsto prihodnjih let (za občino, društva, gostujoče prireditve).
Glavne aktivnosti operacije in pričakovani učinki: Oživitev tradicionalnega običaja – starodobne igre »pančltrajbanje« in trajna ohranitev tradicionalnega običaja »pančltrajbanja«.
Navedeno bomo zagotovili z izdelavo starodobnih oblačil za 10 oseb (za 5 odraslih in 5 otrok) za sodelovanje v izvedbi igre »pančltrajbanje«), ki bodo na razpolago za vsakoletno vključitev igre v dogodke občine ali društev v več letih. Izvedba prikaza igre »pančltrajbanje« v sodelovanju med starejšo in mlajšo generacijo bo zagotovila nadaljevanje igre v naslednjih generacijah. S promocijo bo postala prepoznavna tudi izven meja občine, na območju LAS Prlekije in širše. Izdelana promocijska lesena škatlica z obogateno inovativno digitalno vsebino, kjer bodo zapisana pravila v tiskani obliki prikazana tudi na inovativen, popolnoma nov digitalni način, ki do sedaj na območju LAS Prlekije še ni bil izveden bo poskrbela za širitev in promocijo te kulturne dediščine. S tem se bo povečala prepoznavnost igre, se ohranila navodila za igranje v prihodnosti, kjerkoli in kadarkoli. Z nakupom odra za prireditve bomo zagotovili opremo za izvedbo te in vrste drugih prireditev, ki bi se lahko izvajale na našem območju, pa za to ni bilo možnosti. Oder je lahek, montažen, sestavljiv do velikosti 54m2. Zaradi svojih karakteristik bo prilagodljiv različnim vrstam in namembnostim prireditev (sestavil se bo v velikosti po potrebi, zaradi lahke konstrukcije bo lahek za prevoz in rokovanje). S pridobitvijo takega prireditvenega odra bomo za naslednjih vsaj 15-20 let zagotovili opremo za vse občinske in društvene prireditve v zunanjem okolju in v notranjosti prostorov. S tem se bo povečalo število izvedenih prireditev. Prvič bo izvedena kulturna prireditev - mednarodno srečanje pihalnih orkestrov (postala bo tradicionalna), kar pomeni povezovanje stare kulture godb na pihala s kulturo ljudskih običajev. Izvedenih bo 11 delavnic za otroke na območju LAS Prlekije. Naučili se bodo »pančltrajbanja«, z medgeneracijskim sodelovanjem prenesli kulturno dediščino med ranljive skupine. Z vsakoletnim izvajanjem prireditev s to vsebino se bo povečala prepoznavnost občine, večji bo turistični obisk, s čimer bomo prispevali k ohranitvi delovnih mest v lokalnem gospodarstvu.
Kazalniki:
- Povečalo se bo število obiskovalcev kulturnih prireditev (dodatnih najmanj 200 obiskovalcev).
- Povečalo se bo število sodelujočih pri prireditvi (dodatnih 30 članov in simpatizerjev društva ŠTD Mahovci bo sodelovalo pri izvedbi, dodatno bo približno 220 sodelujočih na prireditvi – člani pihalnih orkestrov).
- Izvedenih bo 11 delavnic v Osnovnih šolah na območju osmih občin LAS-a).
- Izdelanih bo 200 škatlic z navodili za igro ter obogateno digitalno vsebino na nov, inovativen način za »pančltrajbanje«.
- Nabavljena oprema za kvalitetno izvedbo kulturnih in drugih prireditev (1 komplet prireditvenega odra).
- Nabavljena bodo starodobna oblačila za 10 oseb (5 odraslih in 5 otroških) za »pančltrajbanje«.
- Večje bo število kulturnih prireditev (dodatna najmanj 1 prireditev letno, ki bo postala tradicionalna).
Ciljne skupine:
- Vse starostne skupine lokalnega prebivalstva obeh spolov.
- Obiskovalci iz bližnje in širše okolice in iz tujine (ker je prireditev mednarodna).
- Otroci, vključeni v Osnovne šole iz območja 8 občin LAS Prlekije in njihovi učitelji.
- Člani pihalnih orkestrov na celotnem območju LAS Prlekija.
- Zgodovinska društva in druga strokovna javnost, ki je ukvarja z varstvom kulturne dediščine.
- Spletna stran Evropske komisije, Evropskemi kmetijski sklad za razvoj podeželja: https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/key-policies/common-agricultural-policy/rural-development
- Spletna stran Programa razvoja podeželja PRP 2014–2020 program-podezelja.si/